"Kybernetika (z řec. Kybernétes, Kormidelník) je věda zabývající se teorií řízených pochodů v živé hmotě, společnosti, automatizovaných výrobních zařízeních a matematických strojích." [https://wikisofia.cz/wiki/Kybernetika]
"K popisu používá zejména matematický aparát. Je založena na poznatku, že některé procesy probíhající v živých organismech jsou popsány stejnými rovnicemi jako analogické procesy v technických zařízeních." [https://cs.wikipedia.org/wiki/Kybernetika]
"Kybernetika je [tedy] věda, která se zabývá obecnými principy řízení a přenosu informací ve strojích a živých organismech. Za zakladatele je považován Norbert Wiener, americký matematik, který vydal v roce 1948 knihu Kybernetika aneb Řízení a sdělování u organismů a strojů."[http://www.kky.zcu.cz/cs/definition-of-cybernetics]
Srozumitelnější definice kybernetiky
Nevím, jak vy, ale já to vystudoval a stejně mi tyhle popisy moc neříkají. Zkusme to jednodušeji.Kybernetika je zkrátka poměrně mladá (50. léta 20. století) věda o řízení, teorie řízení. Úzce s tím souvisí pojem informace (který si vysvětlíme ještě později) a rozvoj počítačové techniky (dnes je prakticky všechno řízení realizováno nějakým druhem počítače).
Ptáte se řízení čeho? Prakticky čehokoli. Nemyslím tím jen to, že sednete do auta a budete ho "řídit". Řízením se v tomto případě myslí něco trochu jiného. Řízením se myslí obecně "působení na objekt tak, aby bylo dosaženo předepsaného cíle". Příliš učené? Tak jinak. Chcete si vyprat oblečení? Vyrobit láhev mléka, antibiotika, vzlétnout se stíhačkou, vyslat do kosmu raketu? Řízení v tomto technickém smyslu dnes najdete prakticky všude.
Příkladem jednoduchého řízení může být, že chcete střelit míč do branky (to je cíl) a svou nohou jej řídíte (působíte na míč kopnutím) tak, aby tam doletěl. Když jej tam nedokopnete, doběhnete za ním (máte zpětnou vazbu z očí o jeho poloze) a kopnete do něj znovu;) A tak pořád dokolečka, dokud nesplníte cíl, netrefíte se do branky.
Časté omyly
Kybernetika? To děláš kyborgy?
Lidé si často slovo kybernetika spojují s kyborgy. Kyborg (kybernetický organismus) je robot, který má rysy člověka (dneska se už hodně vžívá i android).
Kybernetika se rozhodně nezabývá jen tím, tím se zabývá spíše její podobor - robotika.
Kybernetika je tedy o řízení? Jako řízení lidí?
Řízením lidí se zabývá management a zabývají se tím i psychologie a sociologie. Kybernetika se specializuje na řízení techniky (motorů, robotů, počítačových systémů atd.).
Nicméně vzhledem k tomu, že kybernetika umí popsat řízení obecných systémů, tedy i živých, je možné ji aplikovat i na řízení lidí. Ale není to její hlavní bod zájmu.
Kybernetický zločin?
Ve zprávách asi často slýcháte další termín a to kyberzločin, kyberterorismus či kybernetická válka.
Kybernetika se tímto primárně nezabývá, to je spíše doménou dalšího jejího podoboru - kybernetická bezpečnost, což dnes už spadá mnohem více do oblasti IT - informačních technologií.
Ta se stará o to, aby systémy, které využívají počítačové systémy, byly bezpečné a nebyly zneužívány (například hackery apod.).
Kybernetika se tímto primárně nezabývá, to je spíše doménou dalšího jejího podoboru - kybernetická bezpečnost, což dnes už spadá mnohem více do oblasti IT - informačních technologií.
Ta se stará o to, aby systémy, které využívají počítačové systémy, byly bezpečné a nebyly zneužívány (například hackery apod.).
Chcete vědět víc? Pokračujte na článek Co je řízení?