Úvod


Co je vlastně kybernetika? Čím se zabývá, kde najde uplatnění, kde ji můžete najít vy? Populární formou jsem se pokusil odpovědět. Pokud vás tyto otázky zajímají, čtěte dál.

Vystudoval jsem Systémy a řízení na ČVUT, což je obor pod Kybernetikou a robotikou. Občas se mě lidé mimo obor ptají, co to vlastně jsem. A já nikdy moc nevím, jak jim to vysvětlit.

Když začnete laikovi vysvětlovat něco o řízení, každý si hned představí buď auto nebo manažera. Když použijete slovo automatizace, většinou se na vás lidi už začnou dívat divně a když slovo kybernetika, tak většinou hovor skončí.


Časem jsem si teprve začal uvědomovat, že to není tím, že by ti lidé byli nevzdělaní, ale prostě jen tím, že to zní trochu děsivě a mnoho lidí má proti tomu podvědomý strach, že to stejně nepochopí (což taky nejčastěji slýchám).

Protože rád popularizuji, rozhodl jsem se sepsal laicky, čím se taková kybernetika zabývá.

Kouzlo kybernetiky je totiž v tom, že aniž o tom víte, máte ji všude kolem sebe a bez ní byste si už asi ani život nedokázali představit. Navíc je to nesmírně rozsáhlý a zajímavý obor a jeho pole působnosti je prakticky všude...Pojďme si na to trochu posvítit. Pokračovat můžete na článek Co je kybernetika?